Fundacja Podaruj Życie - białaczka, przeszczep szpiku - Fundacja dzieciom OPP Urszuli Smok

numer konta

Klub wolontariusza Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie”

Co to jest wolontariat?

Zgodnie z przyjętą definicją wolontariat to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie.

Oprócz tego, co zawiera przedstawiona definicja ustawowa, wolontariat jest dla nas przede wszystkim przekazaniem cząstki siebie potrzebującym, nie oczekując niczego w zamian, w myśl motta które przyświeca nam od lat: „Dając niewiele, dajesz życie”.
 

Jeśli chcesz przekonać się jak praca wolontariusza wygląda w praktyce dołącz do nas !

Wolontariat w naszej FundacjiWolontariat w naszej FundacjiWolontariat w naszej Fundacji

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Powodów dla których warto zostać wolontariuszem jest wiele, każdy ma własną odpowiedź na to pytanie. Jest jednak kilka przyczyn, które motywują wolontariuszy najczęściej:

  • "Wolontariat to szansa zdobycia nowej wiedzy, umiejętności i ciekawego doświadczenia, które wzbogaci CV."
  • "Wolontariat daje możliwość spotkania interesujących ludzi i poznania ciekawych instytucji"
  • "Dzięki pracy jako wolontariusz mogę w atrakcyjny i kreatywny sposób spędzić swój wolny czas"
  • "Angażując się w wolontariat Fundacji Urszuli Smok „Podaruj Życie” przekonałam się jak wygląda świat chorych na nowotwory i jak bardzo potrzebuje naszej pomocy"
  • "Wolontariusze spełniają ważną rolę w integracji dwóch światów – osób chorych i zdrowych i w przezwyciężaniu leków w kontaktach między nimi"
  • "Dzięki aktywności w wolontariacie odkryłem w sobie kreatywność i zorganizowanie, a moje umiejętności, które uważałem za mało ważne okazały się nieocenione!"

 

Dążymy do tego aby wolontariat w naszej Fundacji był korzystny dla obu stron. Możemy Cię wiele nauczyć ale równie ważne jest dla nas to, czego możemy nauczyć się od Ciebie. Dzięki współpracy z wolontariuszami mamy okazję poznania nowych idei, punktów widzenia i pomysłów, a wzajemna inspiracja motywuje do działania.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy człowiek! Nie liczy się wiek, wykonywany zawód, czy szkoła w której się uczysz. Najważniejsza jest Twoja bezinteresowna i dobrowolna chęć pomocy oraz wielkie serce pełne wrażliwości na drugiego człowieka.
Udowodnij, że Twoje życie nie ogranicza się do pracy, szkoły i innych codziennych obowiązków –dołącz do nas i pokaż, że stać Cię na poświęcenie swojego wolnego czasu innym.

Angażując się w wolontariat w naszej Fundacji nie musisz posiadać specjalnych kwalifikacji czy doświadczenia. Dla nas ważna jest chęć dobrowolnej pomocy oraz takie cechy jak: wrażliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi i odpowiedzialność.

Wolontariat w naszej FundacjiWolontariat w naszej FundacjiWolontariat w naszej Fundacji

Ile czasu poświęca się na wolontariat?

Wolontariusze –  wbrew obiegowej opinii –  nie poświęcają całego swojego wolnego czasu na pomoc innym. To ile czasu możesz podarować potrzebującym zależy tylko od Ciebie! Sam musisz określić ile godzin tygodniowo czy miesięcznie jesteś w stanie wygospodarować. Liczymy jednak na to, że podjęta współpraca będzie stała i długoterminowa, dzięki czemu możliwe będzie efektywne realizowanie zaplanowanych projektów.

Jak można pomagać?

W naszej Fundacji mamy wiele ciekawych i kreatywnych zadań dla wolontariuszy, dostosowanych do indywidualnych preferencji każdego z nich. Praca wolontariuszy dotyczy różnych aspektów działalności Fundacji, może odbywać się zarówno w terenie, jak i w siedzibie Fundacji.

  • Pomoc choremu w szpitalu, opiece domowej

Jeśli jesteś osobą otwartą, nie masz problemu z nawiązywaniem nowych znajomości i lubisz rozmawiać z ludźmi, możesz skupić się na bezpośredniej pomocy chorym. Ten rodzaj pracy polega na towarzyszeniu choremu (rozmowie, wsparciu, wspólnym spędzaniu czasu, czytaniu gazet, spacerach itp.), pomocy w obowiązkach domowych ( np. robienie zakupów, przygotowanie posiłku, pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji), pomoc choremu w dotarciu do szpitala, a przede wszystkim dostarczeniu porcji uśmiechu i radości!

  • Praca administracyjno - biurowa

Jeśli dobrze się czujesz się w pracy biurowej możesz pomagać w codziennej pracy np. przy redagowaniu pism, artykułów, wysyłce korespondencji.

  • Praca promocyjno- reklamowa

Jeśli jesteś osobą kreatywną i pomysłową możesz pomóc w tworzeniu materiałów promocyjnych, organizowaniu kampanii społecznych oraz przygotowywaniu artykułów prasowych.

  • Praca logistyczno – organizacyjna

Jeśli jesteś pełen energii i lubisz działać możesz pomóc nam w organizacji różnych akcji – m.in. kwest, Marszu Nadziei i Życia, Krakowskiej Konferencji, „Wakacyjnego wytchnienie”.

Wolontariat w naszej FundacjiWolontariat w naszej FundacjiWolontariat w naszej Fundacji

Co zrobić żeby zostać wolontariuszem?

Przyjdź do siedziby Fundacji - czekamy na Ciebie w każdy wtorek od godziny 15.30 do 16.30, z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i porozmawiamy o warunkach współpracy.
Napisz kilka słów o sobie i wyślij na adres: fundacja@podarujzycie.org , z dopiskiem „wolontariat”, odpowiemy tak szybko, jak to będzie możliwe.