Fundacja Podaruj Życie - białaczka, przeszczep szpiku - Fundacja dzieciom OPP Urszuli Smok

numer konta

"Dieta najlepszą receptą na zdrowie"- cykl warsztatów dietetycznych

Gotowanie, grillowanie, a może pieczenie – jakie są najzdrowsze metody przygotowywania potraw? E 123, E 131, E 142… - jak się odnaleźć w morzu E-dodatków? Co to są antyoksydanty i do czego są nam potrzebne? To tylko kilka ważnych tematów omówionych podczas cyklu warsztatów dietetycznych dla seniorów z Krakowa i okolic, zorganizowanych w Miejkim Ośrodku Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie.

Stosując odpowiednią profilaktykę można uniknąć wielu zachorowań. Aktualnie przyjmuje się, że około 30% wszystkich chorób nowotworowych ma związek ze złymi zwyczajami dietetycznymi. Wiąże się to w szczególności z niedoborem czynników antyoksydacyjnych, a drugiej z rakotwórczym działaniem konserwantów dodawanych do żywności.

 

W dniach 1-3 czerwca br. odbył się cykl warsztatów dietetycznych poprowadzonych przez wykwalifikowane Specjalistki ds. żywienia - Jolantę Kukułkę i Iwonę Kozioł. Uczestnicy poznali szereg kluczowych zagadnień dotyczących zdrowego odżywiania i diety antynowotworowej, m.in. zalecenia żywieniowe i prozdrowotne dla seniorów, E-dodatki, konserwanty, dietetyczne paradoksy, techniki przygotowywania potraw.

Każdy z uczestników otrzymał również materiały szkoleniowe oraz książkę „Kuchnia i medycyna XXI wieku” pod red. A. Jurczyszyna i A.S. Skotnickiego. W publikacji znajduje się wiele istotnych wskazówek, które po zastosowaniu w praktyce przyczynią się do zmniejszenia ryzyka zapadalności na nowotwory oraz poprawy wskaźników wyleczalności i jakości życia chorych.

 

 

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu "Profilaktyka najlepszym przepisem na zdrowie".

Projekt jest współfinansowany z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020